מאת: מיקי מן

כל שנה באמצע אוקטובר העולם מחכה בהתרגשות לבשורות הכי חדשניות, הכי עדכניות, וגם הכי טכנולוגיות שיש להולנדים להציע בתחום העיצוב.  בניגוד לשבוע העיצוב האיטלקי, מדובר פחות בפריטים סקסיים של עיצוב הבית, רהיטים, אקססוריז או דקורציות כאלה ואחרות. שבוע העיצוב ההולנדי עסוק במתן פיתרונות לבעיות עולמיות בוערות, בעיקר בנושאים כמו: אקלים, מחזור, טכנולוגיית חומרים, תכנון מגורים ותכנון עירוני, פיצוץ אוכלוסין, פוליטיקה וכלכלה. התערוכה מקיפה ומסקרת תחומים רבים: מעיצוב מוצר, דרך אמנות ועד אדריכלות; ואוספת מבקרים מכל העולם שפוקדים את הולנד בעונה זו, במיוחד כדי לבקר בתערוכה.

אלא, שאז באה הקורונה. בזריזות ומקצועיות השתנה כל פורמט התערוכה לדיגיטלי. הביקור בתערוכה השנה לא עולה כסף, והוא פתוח לכולם. אמנם חבל לפספס את התחושה שמשהו חשוב קורה באיינדהובן, ההתרחשות, העיר המלאה באנשים, המוניות שמסיעות חינם מבקרים מלוקיישן ללוקשיין, הבניינים הנטושים שעוברים הסבה לחללים סופר מגניבים, בתי הקפה שצצים בכל פינה בעיר, האנשים היפים והנכונים, ובאופן כללי הבאז.  ובכל זאת, התכנסנו כאן כדי להרגיש שאנו חלק ממשהו גדול יותר, גם אם החוויה שלנו היא אינטימית; ובעיקר ללמוד, להשכיל ולהבין שהעולם כבר לא על סף של עידן חדש, העידן החדש כבר כאן.

 

הכירו את השגרירים

כמו בכל שנה, נבחרים שגרירים לייצג את המוסד DDW גרסת 2020, שהם בעצמם אושיות חשובות מאד מהתחום, ממוקמים בקו ראשון בחזית סצינת העיצוב העולמית. והשנה נבחרו:

סבין מרסליס :Sabine Marcelis .מעצבת הולנדית צעירה, כוכבת עולה בשמי העיצוב. ברוח שבוע העיצוב גרסת 2020 סבין מציעה מבט מפוכח על העולם, וחוקרת את המצב אליו נקלענו, לפיו מעצבים צריכים להנגיש מוצר וכל התחושות הסנסוריות שנילוות במגע איתו, אלא שהפעם – באופן דיגיטלי. בשיתוף עם עורך מגזין העיצוב FRAME אתם מוזמנים לשעה של שיחה מעניינת של השניים בנושא, שתשודר ביום ראשון ה18 באוקטובר בשעה 17:00. בשיחה יסקרו שניהם את התערוכה שיצרה סבין, וישוחחו על החשיבות של אינטרקטיביות ביחסים בין הצופה/המשתמש לאובייקט כפי שהיא בחנה בתערוכה שלה; וכשם שאנו מורגלים מחיי היום יום שלנו…טלפונים, רמקולים מדברים, סירי ואלכסה..

שון קרני . Sean Carney: קרני ההולנדי עומד בראש מחלקת עיצוב בתחום הבריאות של חברת פיליפס. בימים טרופים אלה, בהם העולם במירוץ לייצור מספיק מכונות הנשמה, סופר מרתק לשמוע בהרצאה את דבריו  של האיש שתחתיו נמצאים 600 מעצבי מוצר מרחבי העולם שעובדים בפיתוח מוצרים של פיליפס, בתחום הבריאות.

לי אדלקורט . Lidewij Edelkoort: האישה שמספרת לעולם איך יראה העתיד שלנו, כהנת הטרדנים הגדולה. לי אדלקורט ההולנדית היא שם דבר בתעשיית העיצוב. כמו כל כשרון, גם היא התחילה איפשהו… סיפור ההצלחה שלה התחיל כשעבדה כאחראית מחלקת האופנה של ה Bijenkorf – סניף אמסטרדם. בסיום לימודי אמנות עברה לצרפת, ושם פתחה את סוכנות הייעוץ שלה בנושא טרדנים ותחזיות. בעקבות ההצלחה המטאורית נפתחו סניפים של משרדה גם בניו יורק ובטוקיו. פעמיים בשנה היא מוציאה קטלוג תחזיות מקיף, לוק אנד פיל רווי תמונות שמדברות בעד עצמן, החל מסבונים אקולוגיים, דרך הריצפה שעשויה בייצור מקומי, טקסטיל, צבע, ספריית חומרים, חיפויים, ובאופן כללי לייף סטייל. היא מייעצת לחברות ברחבי העולם, כמו קוקה-קולה או אבן קיסר.  הפעם, במיוחד עבור שבוע העיצוב, ניגשה לי לבחון את סגנון החיים העכשווי, תוך שהיא נותנת משקל רב למציאות החדשה בה אנו חיים: ריחוק חברתי, סגר, בדידות, מפגשים דרך מסכים..  לתערוכה אותה היא אצרה, נתנה את הכותרת: New Melancholy , ברוח התקופה. אפשר לפקוד את התערוכה עצמה באיינדהובן, בהרשמה מראש.

ההזדמנות בכל זאת לראות תערוכה, אחרי שרוב המייזמים הפיזיים בעיר בוטלו, הוציאה אותי מהבית. הגעתי לאיינדהובן, והרחובות היו שוממים מן הרגיל. נכנסתי לקומפלקס Kazerne בו מוצגת התערוכה, ואפילו ניתקלתי בלי האגדית. התערוכה נותנת במה למעצבים צעירים ובוגרים, והזכירה לי פעם נוספת כמה ש Design Matters, במיוחד בתקופה לא פשוטה זאת שתרבות ועיצוב נדחקים הצידה. מלנכוליה חדשה הצטיירה בעדינות מונו-כרומטית, דלות החומר, איטיות. כמו שיקוף של זמן שעוצר מלכת, שנותן לכולנו הזדמנות להתכנס, לבחון מחדש, לתקן, לשנות. הנה כמה מהתמונות, הרגעים והתובנות מהסיבוב שלי:

 

מאמר מיקי מן שבוע העיצוב ההולנדי בהולנד 2020

מאמר מיקי מן שבוע העיצוב ההולנדי בהולנד 2020

 

 

התמה: אינטימיות חדשה

מאמר מיקי מן שבוע העיצוב ההולנדי בהולנד 2020

מגיפת הקורונה שהתפרצה לחיינו רק הדגישה את דחיפות הטיפול באתגרים החברתיים הגדולים שהיינו מודעים אליהם די הרבה זמן, ולא תמיד טופלו כראוי: שינויי אקלים, אי שוויון ועוני; יחסים בין חברה לממשל, ניהול מדיניות פנים ומערכות בריאות. ובתוך כל זה מתנהל אדם בסביבתו המשתנה באופן מואץ, מחפש איזון. כאן נכנס תפקידו של מעצב, ובזכות ידע, דמיון וכושר המצאה; תוך שימוש באופטימיות ויצירתיות יכול להציע קריאה מחדש של המציאות, וחיבורים חדשים ומעניינים כפתרונות לאתגרים . ביום שבת ה17 לאוקטובר ב17:00 אתם מוזמנים לשעה של שיחה והרהורים בנושא המוביל של שבוע העיצוב 2020 : אינטימיות חדשה, כחלק מהמציאות החדשה שנכפתה עלינו של social distancing, והמשמעות שלה בסביבות חיינו, בין השאר באוטו, במרחבים עירוניים של הפגנות, שדות תעופה, והחללים החדשים של בית/משרד.

גם הבחירה ללוגו המלווה את אתר התערוכה השנה מעניינת. הלוגו נראה כאובייקט שנמצא בתנועה מתמדת. כמו ייצור כלאיים שבין האמיתי לווירטואלי. אובייקט שנדמה שכל הזמן מתעצב  מחדש, כאילו הוא מגיב לשינויים בסביבתו, ומשתנה בהתאם. זה קצת מזכיר ממשק של מציאות ווירטואלית (VR) לפיה אדם מסתובב בסביבה דיגיטלית שנראית מציאותית לחלוטין, והסביבה מצליחה להגיב בזמן אמת לשינויים שקורים בין האדם לסביבתו, גם אם החיבור בינהם למעשה כלל אינו ממשי.

למעצבים בתחום הדיגיטלי או חובבי הז’אנר אני ממליצה על הרצאה מרתקת בתחום הVR, שתתקיים ביום רביעי ה21 לאוקטובר בין השעות 10:00-12:30.

 

התמצאות באתר

אתר שבוע העיצוב מציע שפע של חומרי קריאה, שיחות והרצאות (בשעות מסויימות), תערוכות וסיורים ווירטואליים וגם מעט מאד סיורים באיינדהובן, העיר המארחת. כדי להקל עליכם את השיטוט אני מציעה לפנות לאינדקס ולחפש את הנושאים שמעניינים אתכם. תחת הלייבלים השונים כל אחד יכול להעמיק ולהכיר מעצבים חדשים, (למשל זוכי פרס העיצוב לשנת 2020), טכנולוגיות וחומרים חדשים (למשל גידול פטריות לבנייה אקולוגית), עיצוב ביולוגי, עיצוב חללי מגורים ב2040, איך נשמע סיעור מוחות של יוצרים בעידן החדש, וכו’. התערוכה היא סופר אינטיליגנטית, מעמיקה וחוקרת  גישות סופר חדשניות לעיצוב הסביבות שאנחנו חיים בהם, המוצרים אותם אנו צורכים והזבל אותו אנו מייצרים.

ואם במקרה קראתם / חקרתם / גיליתם אייטם מעניין ששווה שיתוף עם קוראים ומבקרים אחרים בתערוכה, אתם מוזמנים להוסיף לינק בתגובות לכתבה.

 

מציאה

מאמר מיקי מן שבוע העיצוב ההולנדי בהולנד 2020

בדרך חזרה עצרתי לקנות לי קפה לנסיעה הביתה. ואז נתקלתי בסוף סוף future שאליו חיכיתי זה זמן רב, והיה ממש פואטי לסיים כך את הביקור בשבוע העיצוב. קפה שארוז בתוך קפסולות שמתפרקות מעצמן עם הזמן בסיום השימוש, ואפילו אפשר לזרוק אותן לפח של הקומפוסט! הקפה מיוצר על ידי Vascobelo הבלגית, היה טעים, לא חמוץ בכלל… קניתי 25 קפסולות ב10 יורו. אפשר להזמין אותן און ליין. שוב התרגשתי מהנוכחות של עיצוב בחיינו. איך בזכות עיצוב טוב ניתנת לנו האפשרות להיות צרכנים שקולים, טובים לעצמינו וטובים לסביבה שלנו.

המאמר הופיע במגזין האטצטאון: לכתבה